Wielki czerwony pies...Kamila Posobkiewicz

Norman Bridwell Clifford. Wielka księga przygódCzy znacie wielkiego czerwonego psa i jego panią, Emily Elizabeth? Tego samego, który od roku 1988 pokazuje się w telewizyjnych serialach animowanych? Przyznam szczerze, że nie znałam wszystkich perypetii tego niezwykłego psa, nie wiedziałam też, w jaki sposób pojawił się na naszych ekranach. Jednak dzięki nowej książce, wydanej przez wydawnictwo Znak Emotikon, poznałam tajniki powstania tej książki dla dzieci.


 Talent autora

Norman Bridwell ur. W 1928 r. w USA, w stanie Indiana, już jako dziecko przejawiał talent do rysowania. Wolne chwile spędzał na rysowaniu scen wymyślonych przez siebie postaci. Rysunki powstawały wieczorami na skrawkach papieru. Gdy Norman ukończył szkołę średnią, dostał się na studia w uczelni artystycznej.  I choć nie do końca wierzył w swoje możliwości, odkrył, że innym podobają się jego śmieszne historyjki rysunkowe.

 Powstanie historyjki o psie

Norman za namową żony w 1962 r. zdecydował się pokazać swoje rysunki kilku wydawnictwom. Wtedy jedna z redaktorek zaproponowała, żeby dopisał do ilustracji dziewczynki z wielkim  czerwonym psem opowiadanie.  Przepełniony entuzjazmem autor napisał historię w ciągu trzech dni. W ten sposób powała opowieść o małej bohaterce, Emily Elizabeth, której pierwowzorem była córka Normana oraz jej wielkim psie, Cliffordzie. Imię psa zaproponowała żona autora.

Chciałem nazwać go Tiny, ale żona uznała, że to zbyt  banalne i zaproponowała Clifford- na pamiątkę swojego wyimaginowanego przyjaciela z dzieciństwa.  
Pierwsze wydanie Clifforda miało miejsce w 1963 r . przez wydawnictwo Scholastic. Jak można się łatwo domyślić, życie autora uległo zmianie. Choć twórca nie zakładał kontynuowania prac nad dalszymi losami wielkiego psa, stworzył dziesiątki tomów przygód bohatera, które zostały przetłumaczone na ponad trzynaście języków.
 Sukces Clifforda

Dzięki Cliffordowi Norman Bridewll  podróżował po całym świecie, otrzymywał setki listów od swoich małych czytelników; poznał niezwykłych ludzi, jak np., prezydenta Stanów Zjednoczonych i pierwszą damę, wielu pisarzy, dziennikarzy i artystów.
Norman Bridwell uważał się za szczęściarza, bo dzięki Cliffordowi gościł uśmiech na twarzach dzieci, które uwielbiał.
Twórca pozostawił wskazówkę innym pisarzom: Pisz tylko o tym, co sprawia ci przyjemność.
Warto ją zapamiętać!

Clifford, jako bohater książek zagościł też do telewizji jako bohater animowanego serialu, który prawdopodobnie większość z nas miała okazję przynajmniej raz obejrzeć.

A dziś chciałabym was zachęcić do książki, która z pewnością powinna się znaleźć na liście wakacyjnych propozycji.

Książka Clifford. Wielka księga przygód. Wybór opowiadań wydawnictwa Znak Emotikon, rzeczywiście gabarytowo jest duża, pięknie wydana w twardej oprawie; przełożona przez Małgorzatę Pietrzyk, a bogato ilustrowana oczywiście przez samego Normana Bridwell’a.

To księga zawierająca sześć przygód bohaterów:

1.       Clifford- wielki czerwony pies

2.       Clifford w cyrku

3.       Clifford dostaje pracę

4.       Clifford wyrusza w podróż

5.       Dobre uczynki Clifforda

6.       Sztuczki Clifforda  

 Nie trzeba chyba nikomu przedstawiać tego wielkiego psa, który ma dobre serce i zawsze chce nieść pomoc, ale jego rozmiar czasem jest to dość skomplikuje i powoduje przezabawne perypetie. Jak w ulubionym opowiadaniu moich dzieci- Dobre uczynki Clifforda, w którym pies chce codziennie zrobić dobry uczynek, np. załadować zgrabione liście na ciężarówkę, pomóc malować płot, zdjąć kotka z drzewa, napełnić powietrzem  oponę w aucie, roznieść gazety i wiele innych, które pechowo obracają  się przeciwko niemu …

A jak się  to kończy? Przeczytajcie sami, na pewno warto!

Historie opowiadane  z perspektywy Emily Elizabeth, pouczające, mądre, niosące przesłanie, że warto być dobrym i pomagać innym. Idealne do poczytania  dzieciom w pociągu, na plaży lub przed snem. Polecam!

tu możesz obejrzeć książeczkę
http://www.wydawnictwoznak.pl/wirtualnaksiazka,id,5792

   
Autor- Norman Bidwell
Przykład- Małgorzata Pietrzyk
Ilustracje- Norman Bridwell
Wydawnictwo- znak emotikon
Wydanie pierwsze  Kraków 2017
Oprawa- twarda, 192 str.